TA STRONA UŻYWA COOKIE

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Kujawsko-Pomorskie Archiwum
 
Menu główne
Aktualności
Powiaty i gminy
O województwie
Nasze symbole
     Link - informacje o województwie w języku angielskim   Link - informacje o województwie w języku niemieckim   Link - informacje o województwie w języku francuskim
     Link - informacje o województwie w języku hiszpańskim   Link - informacje o województwie w języku rosyjskim   Link - informacje o województwie w języku fińskim
Samorząd Województwa
Statut Województwa
Zarząd Województwa
Urząd Marszałkowski
Jednostki organizacyjne
Menu tematyczne
Informacje prasowe
Turystyka
Planowanie Strategiczne i Przestrzenne
Promocja
Współpraca Międzynarodowa / International Cooperation
Budżet, finanse
Mienie Województwa
Kultura
Edukacja
Sport
Zdrowie
Sprawy Społeczne
(Nie)pełnosprawni
(Nie)pełnosprawni - archiwum
Rolnictwo i obszary wiejskie
Geodezja i Kartografia
Ruch drogowy
Infrastruktura
Środowisko
Społeczeństwo Informacyjne
Zamówienia publiczne - archiwum
Patronat Marszałka
Organizacje Pozarządowe
e-Urząd
ISO
Etyka
Kadry Urzędu
Badanie satysfakcji Klienta
Nasze analizy
Bezpieczeństwo
Zakupy
Polityka plików cookies
Deklaracja dostępności
 
Nasze portale

Baner - Biuletyn Informacji Publicznej


Informacje


Baner - Niebieska Linia 
Inowrocław patrzy w niebo Drukuj
 Rozmowa z Eugeniuszem Mikołajczakiem, opiekunem astrobazy przy I Licem Ogólnokształcącym w Inowrocławiu
 
Kto ogląda kosmos korzystając z waszej astrobazy?

W pierwszej kolejności uczniowie naszej szkoły, którzy na prowadzonych przeze mnie kółkach i spotkaniach wykonują obserwacje Słońca, planet i mgławic oraz samodzielnie rejestrują obrazy. Podczas spotkań kółka astronomicznego, kiedy pogoda nie dopisuje, zajmujemy się analizą zebranego materiału. Uczniowie poznają wtedy metody obróbki obrazów fotograficznych. Bardzo często z młodzieżą naszej szkoły na obserwacje przychodzą uczniowie innych placówek, w tym szkół podstawowych.
 

 
Dla zainteresowanych obserwacjami astronomicznymi mieszkańców Inowrocławia astrobaza otwarta jest w każdym terminie, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym, telefon został podany w lokalnych mediach, lub poprzez stronę http://facebook.com/astrobazainowroclaw . Do astrobazy przychodzą także grupy zorganizowane młodzieży ze szkół podstawowych, dzieci z przedszkoli, a także osoby niepełnosprawne – współpracujemy ze Środowiskowym Domem Samopomocy – i inni zainteresowani.

Do astrobazy trafiła właśnie nowa partia sprzętu, w tym jedenaście teleskopów trzech różnych typów. Do czego posłużą?


Teleskopy które otrzymaliśmy już są wykorzystywane, użyliśmy ich po raz pierwszy od razu następnego dnia po dostarczeniu. Te wyposażone w filtry mylarowe służą do obserwacji Słońca w ciągu dnia. Niewielka ich modyfikacja pozwoliła na rejestrację obrazów słonecznych za pomocą prostych aparatów fotograficznych i lustrzanek cyfrowych. Przenośne teleskopy wykorzystujemy w godzinach wieczornych do obserwacji planet, w szczególności Wenus, bo jest ona niedostępna do obserwacji z budynku astrobazy,  zasłaniają ją rosnące tu drzewa.
 

 
Za nami duże wydarzenie na niebie, przejście Wenus przed tarczą Słońca. Dlaczego było tak wyjątkowe?

Tarcza Wenus przysłania tarczę Słońca raz na około 250 lat. Dzieje się to wtedy, kiedy płaszczyzna jej orbity prawie dokładnie pokrywa się z płaszczyzną orbity Ziemi. Miłośnicy astronomii z I Liceum Ogólnokształcącego obserwowali to zjawisko z terenu przyległego do astrobazy, z użyciem naszego sprzętu. Przygotowaliśmy także małą ekspedycję na lotnisko Aeroklubu Kujawskiego, której celem była rejestracja wydarzenia za pomocą różnych teleskopów i różnych technik.
 
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: niedziela, 16-05-2021
Wywiad Tygodnia

Sejmik

Kontrakt Terytorialny

Baner - Portal video

ZIT


Rok Jana Pawa II

Nagrody i Medale

Loty Bydgoszcz - Frankfurt

Razem dla Regionu

Katalog konkursowy

Baner - Rzecznik informuje

Baner - Link do galerii zdj

Internetowy atlas wojewdztwa kujawsko-pomorskiego

Nasza Energia

Konkurs Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe

Inne ważne linki

Statystyki strony
odwiedzających: 133496476
Aktualnie jest 2 gości online
 
 
(C) Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2007