
Zatopione w zieleni miasto jest doskonaÅ‚ym miejscem dla osób poszukujÄ…cych odpoczynku, ceniÄ…cych ciszÄ™, spokój oraz czyste Å›rodowisko. PoÅ‚ożone nad trzema jeziorami zaprasza wszystkich turystów, a zwÅ‚aszcza miÅ‚oÅ›ników wÄ™dkarstwa, którzy znajdÄ… tutaj doskonaÅ‚e warunki do rozwijania swojej pasji.
Spacer po Wąbrzeźnie rozpoczynamy od
Podzamcza, usytuowanego nad Jeziorem Zamkowym, najważniejszego terenu rekreacyjnego miasta. Na wschodnim brzegu jeziora znajdują się kąpielisko miejskie z plażą i pomostem, przystań wodna, wypożyczalnia sprzętu wodnego, amfiteatr i kawiarenka letnia. Teren Podzamcza opleciony jest licznymi ścieżkami spacerowymi.
Na szczególnÄ… uwagÄ™ na terenie Podzamcza zasÅ‚ugujÄ…
ruiny zamku biskupiego, wybudowanego w pierwszej poÅ‚owie XIV. Do 1660 r. zamek peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ siedziby biskupów cheÅ‚miÅ„skich. Niestety zniszczenia wojenne oraz przeniesienie siedziby biskupa do rezydencji w Lubawie spowodowaÅ‚y jego powolnÄ… destrukcjÄ™.
OpuszczajÄ…c Podzamcze, kierujemy siÄ™ ulicami GrudziÄ…dzkÄ… i Sikorskiego w stronÄ™ centrum. Tutaj warto zboczyć w ulicÄ™ KoÅ›cielnÄ…, która doprowadzi nas do
KoÅ›cióÅ‚a pw ÅšwiÄ™tych ApostoÅ‚ów Szymona i Judy Tadeusza, obecnie
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. W Å›wiÄ…tyni, wzniesionej w latach 1323-1349 znajduje siÄ™ cudowny obraz Matki Bożej Brzemiennej z XVII w. oraz liczne zabytki sztuki sakralnej z okresu XVI-XIX w. Na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje niedawno odrestaurowana rzeźba Matki Bożej z DzieciÄ…tkiem, z ok. 1500 r. przeniesiona z kaplicy nieistniejÄ…cego zamku. Obok koÅ›cioÅ‚a usytuowany jest pomnik Chrystusa Warszawskiego, ufundowany w 1948 r. przez mieszkaÅ„ców miasta, na którego cokole zamontowano tablice z nazwiskami ofiar II wojny Å›wiatowej z terenu WÄ…brzeźna.

Na jednej z kamienic przy ulicy Kościelnej znajduje się tablica upamiętniająca miejsce narodzin wąbrzeskiego noblisty, Walthera Nernsta. Stąd już widzimy miejscowy
Rynek czyli Plac Jana PawÅ‚a II, którego klimat tworzÄ… liczne secesyjne kamienice, z których wiÄ™kszość zachowaÅ‚a swój pierwotny wyglÄ…d. Dawny rynek miejski, na którym staÅ‚ drewniany ratusz zostaÅ‚ zniszczony w okresie wojen szwedzkich. W latach miÄ™dzywojennych i zaraz po II wojnie Å›wiatowej peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ targowiska miejskiego. OzdobÄ… tego miejsca jest fontanna, przedstawiajÄ…ca dwie jaszczurki, symbolizujÄ…ce Towarzystwo Jaszczurcze – organizacjÄ™ antykrzyżackÄ… dziaÅ‚ajÄ…cÄ… na ziemi cheÅ‚miÅ„skiej oraz odsÅ‚oniÄ™ty w 1947 r. pomnik Å»oÅ‚nierza Polskiego, którego autorem jest znany toruÅ„ski rzeźbiarz prof. Ignacy Zelke. W póÅ‚nocnej części Rynku znajduje siÄ™
drugi wÄ…brzeski koÅ›cióÅ‚ pw. Matki Bożej Królowej Polski. ZostaÅ‚ zbudowany w 1836 r. jako koÅ›cióÅ‚ ewangelicki, w późniejszym czasie peÅ‚niÅ‚ rolÄ™ siedziby diecezji tego wyznania. Dopiero od 1945 r. zaczÄ…Å‚ speÅ‚niać funkcjÄ™ koÅ›cioÅ‚a wyznania rzymsko-katolickiego. OzdobÄ… wnÄ™trza sÄ… obrazy Matki Bożej Crespiego oraz Chrystusa w Ogrójcu, a także inne dzieÅ‚a pochodzÄ…ce z XIX i poczÄ…tku XX w.
W WÄ…brzeźnie można odnaleźć również wiele zabytkowych kamienic z przeÅ‚omu XIX/XX w., przy ul. 1 Maja oraz WolnoÅ›ci. W jednym z takich budynków- XIX-wiecznym mÅ‚ynie znalazÅ‚o swojÄ… siedzibÄ™ miejskie
Muzeum, w którym prezentowane sÄ… wystawy staÅ‚e oraz czasowe pokazujÄ…ce dokonania artystyczne mieszkaÅ„ców WÄ…brzeźna i okolic, a także zbiory etnograficzne ziemi cheÅ‚miÅ„skiej.
Wypoczynek w naszym mieÅ›cie urozmaicajÄ… oferty dziaÅ‚ajÄ…cej od 2005 r. PÅ‚ywalni Miejskiej, bÄ™dÄ…cej jednym z nowoczeÅ›niejszych tego typu obiektów w regionie oraz krÄ™gielni MANGO prowadzonej przez WÄ…brzeski ZakÅ‚ad AktywnoÅ›ci Zawodowej.
tekst i foto: Miejski Punkt Informacji w Wąbrzeźnie