Rozmowa z BożenÄ… KazimierskÄ…, producentkÄ… rolnÄ… z Dobrego w powiecie rypiÅ„skim, staroÅ›cinÄ… dożynek wojewódzkich 2013
130 sztuk bydÅ‚a, w tym 60 krów mlecznych, pięćset tysiÄ™cy litrów produkowanego rocznie mleka – charakterystyka pani gospodarstwa jest imponujÄ…ca. Czy produkcja mleka to dziÅ› dobry interes?
Uważam, że tak. Jest opÅ‚acalna - to jedna z najbardziej opÅ‚acalnych produkcji rolniczych – a przy tym stabilna. Na przykÅ‚adzie mojego gospodarstwa, po poczynionych inwestycjach, mogÄ™ to stwierdzić z całą pewnoÅ›ciÄ…. Dobrze prosperujÄ…ce gospodarstwa zapewniajÄ… mieszkaÅ„com wsi godne życie. W mojej wsi jest kilka takich prężnie dziaÅ‚ajÄ…cych gospodarstw, które dziÄ™ki inwestycjom i powiÄ™kszaniu produkcji nie stanęły w miejscu.
ObowiÄ…zki zawodowe łączy pani z poważnymi obowiÄ…zkami rodzicielskimi – jest pani mamÄ… szóstki dzieci. Czy bycie matkÄ… i jednoczeÅ›nie osobÄ… aktywnÄ… zawodowÄ… jest na wsi trudniejsze niż w mieÅ›cie?
Mój najstarszy syn, 28-letni Marcin, skoÅ„czyÅ‚ historiÄ™ na Uniwersytecie WarmiÅ„sko-Mazurskim w Olsztynie. Mariusz (24 lata) studiuje rolnictwo na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Paulina (18 lat) to tegoroczna maturzystka Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w Rypinie. 15-letni Kamil jest obecnie w trzeciej klasie gimnazjum. NajmÅ‚odsi - Kacper (9 lat) i Karol (6 lat) - to uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej w TrÄ…binie. Wszystkie nasze dzieci angażujÄ… siÄ™ w sprawy gospodarstwa. Córka pomaga mi pracach domowych, natomiast chÅ‚opcy udzielajÄ… siÄ™ przy pracy w obejÅ›ciu. Jestem szczególnie dumna z tego, że dzieci dobrze siÄ™ uczÄ…. Każde z nich ma jakieÅ› wÅ‚asne zainteresowania, ale w każdej wolnej chwili starajÄ… siÄ™ nam pomóc, zawsze sÄ… chÄ™tni do pracy. Bardzo chciaÅ‚abym, żeby w przyszÅ‚oÅ›ci każde z nich miaÅ‚o swój wymarzony zawód. Z tym wiążę najwiÄ™ksze rodzicielskie nadzieje.
Połączenie ról matki i kobiety aktywnej zawodowo jest trudne, niezależnie od Å›rodowiska w którym siÄ™ żyje. Na wsi częściej funkcjonujÄ… rodziny wielopokoleniowe, przy wychowywaniu dzieci można wiÄ™c liczyć na pomoc rodziców. W moim przypadku mogÅ‚am liczyć na pomoc nieżyjÄ…cej już mamy, która zawsze chÄ™tnie mnie wspieraÅ‚a. Patent na pÅ‚ynne łączenie obu ról? Nie ma nic takiego! Mnie do wysiÅ‚ku motywuje moja liczna rodzina i Å›wiadomość, że mam dla kogo pracować. SÄ…dzÄ™ też, że jeżeli jest siÄ™ zdrowym i optymistycznym czÅ‚owiekiem, można pogodzić wiele ról.
Jak z perspektywy Dobrego i pani doświadczeń można ocenić jakość życia na kujawsko-pomorskiej wsi?
Å»ycie na wsi ma wiele zalet, choćby to, że mieszka siÄ™ w ciszy i malowniczym krajobrazie, ze Å›wieżym powietrzem za oknem. Ludzie sÄ… mili i przyjaźni. Każdy kto ma pracÄ™ jest zadowolony. Na wsi bardziej niż w mieÅ›cie kultywowane sÄ… staropolskie tradycje. Ich pielÄ™gnowanie to w dużej mierze domena ochotniczych straży pożarnych i kóÅ‚ gospodyÅ„ wiejskich. Problemy to miÄ™dzy innymi utrudniony dostÄ™p do kultury. Å»eby z niej korzystać, żeby móc rozwijać siÄ™ w tym kierunku wciąż trzeba dojechać do wiÄ™kszego miasta.
|